Saturday, April 16, 2011

Week Four Grocery Bills- I've got money in my pocket!


This week’s grocery list….
This is the fourth week in my six week series…
Grocery Bills for the week

Aldi’s
8 loaves whole wheat bread @ $.99 each
8 ct. Hamburger buns $.79
1 lb frozen blueberries $2.99
1 lb. rolls frozen ground turkey 3 @ $1.39 each
48 oz. frozen boneless skinless chicken breast $5.49
2 lb. box elbow macaroni $1.49
Boxed Dry Milk $5.99
Tri-color Rotini $.89
12 oz Wide Egg noodles 2 @ $.99 each
10 ct. flour tortillas 2 @ $.99 each
1 lb. butter 2 @ $2.29 each
10.5 oz. Maraschino Cherries 2 @ $1.19 each
Pint of fresh strawberries $1.29
Can diced tomatoes 2 @$.49 each
Powdered Sugar $1.49
Marshmallow Crème $.89
Salad dressing $1.19
Can Cream of Mushroom 4 @ $.59 each
20 oz. can Chunk Pineapple 2 @ $.89 each
Shells & Cheese 2 @ $.99 each
Can French Green Beans 6 @$.49 each
Whipped Salad Dressing (like Miracle Whip) $1.69
32 oz. ketchup $.99
14 oz. Mustard $.69
Can black beans $.55
Alfredo Sauce $1.69
Gallon Milk 2 @ $2.29
Can Cream of Chicken Soup 4 @ $.59 each
16 oz. Sour Cream 3 @ $.99 each
Salt-n-Vinegar chips $1.39
Wavy Potato chips $1.39
Tortilla chips $1.19
11 oz. Can Mandarin Oranges 2 @$.49 each
5 oz. Feta Cheese 3 @ $1.99 each
Can Apricot Halves $.99
Can Peaches $1.29
Raspberry Lemonade Drink Mix $1.69
Dried Cranberries $1.39
Yogurt Raisins 3 @ $1.69 each
5 lb. All-Purp Flour $1.49
Fake Oreos 3 @$1.49 each
10 lb. Russet Potatoes $2.89
Total Spent: $101.27

Pay-n-Pakit
Green Olives $.99
Tomatoes $3.49 (for 2.5 lbs.)
2 Dozen Eggs @ $.99 each
Total Spent: $6.43

Martin’s
.3 lb. Greek Olive/Mushroom Salad $2.17
½ lb. Greek Feta Pasta Salad $4.30
Total Spent: $6.47

Meijer
Easter Candy (various) totaling $11.84
Sherbet $1.69
32 oz. Coffee Mate Coffee Creamer $3.49
Puff Pastry $4.49
Green Grapes 2.5 lb. @ $1.69/lb. -- $4.23
1 lb. Jimmy Dean Roll Sausage $2.79
Frozen Coke $1.05
Total Spent: $29.23

Grand Total spent on groceries for the week: $143.75
Of Note: We bought a few extras this week because of our themed dinner for school (Greek) [Menu Plan] otherwise I wouldn’t be buying so much feta cheese, olives, would definitely not buy puff pastry (phyllo dough), those Greek salads from Martins (whoo weee- expensive!)  or spend so much on tomatoes! Mr. Steady has been going crazy buying eggs, since he can get them for 99 cents. We’ve been eating a lot of eggs… Snacks this week have been hard boiled eggs most of the time. Which we don’t mind- yet.
In four weeks I have spent $289.52 on groceries. My weekly budget is $75.00 which gives me $300 to spend for a month. This means that after four weeks I actually have money in my pocket-- $10.48. This is wonderful considering the extra splurges this month. I am quite happy with how well we are doing.

Check out the other 3 weeks:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Pin It button on image hover